Šimek Martin

Co se děje s geocachingem v posledních měsících a letech? Také jste si něčeho všimli? Určitě ano. Možná si dokonce často říkáte, že už geocaching není takový, jaký dříve bývával. Je to pravda? Nemohu soudit, zas tak dlouho na této zábavě závislý nejsem. Ale …

… i tak jsem měl možnost všimnout, že geocaching je penetrován stále více uživateli – s různými úmysly, cíli a způsoby chování a komunikace. Navíc stále více lidí má možnost si se svým mobilním zařízením ulovit nějakou tu kešku a tím vzrůstá riziko, že bude keš lovena více lidmi a bude dříve zničena nebo vyzrazena, pokud se k ní nebudeme chovat slušně jako ke své vlastní keši. Kačeři ale keše nejen loví, logují a zakládají, oni se také sdružují v různých komunitách, pořádají různorodé eventy a navštěvují četná internetová fóra. Při všech těchto činnostech je nutné zachovávat principy slušného chování, korektní komunikace a zejména respektu k ostatním kolegům, jejich keším, ale i k široké veřejnosti!

Podle mě se tady žádný soumrak geocachingu nekoná, naopak je na vzestupu. A protože je na vzestupu, bude se nás kolem krabiček i na různých fórech pohybovat několikanásobně víc než kdykoliv předtím. Pokud si chceme zachovat radost ze hry a setkávání se se slušnými kolegy ať už v přírodě nebo ve virtuálním světě, musíme se chovat slušně především my sami > teprve potom si vysloužíme respekt ostatních kolegů i veřejnosti. Geocaching je záležitost ryze dobrovolná a svobodná, ale má svoje pravidla a ta se musí respektovat, a naše svobody končí tam, kde začínají svobody druhých.

Jsem bytostně přesvědčen, že jen respektováním pravidel a principů slušného chování a korektní komunikace, jsme schopni geocaching i v dobách mnohem hektičtějších než těch minulých … domnívám se, že právě k tomu může dopomoci asociace všech slušných geocacherů a z tohoto důvodu se pod tento projekt také podepisuji.