Reportáž v pořadu „Sama doma“: 25. března 2014

Dne 25. března 2014 se zúčastnil natáčení pořadu „Sama doma“ i náš člen Slávek Hoblík (aka Hoblik). Redakce pořadu nás oslovila cca pře týdnem a Slávkova bleskurychlá reakce na požadavky České televize byla obdivuhodná. Příprava na reportáž, komunikace s redakčním týmem, příprava materiálu na ukázku ve studiu i čekání na reportáž 😉 Slávku, děkujeme, reportáž se nám moc líbila! Reportáž naleznete zde.

1975096_478978942228738_2103333104_n

Obecné informace o principech geocachingu zazněly v pořadu „Sama doma“, jehož tvůrci nás oslovili s žádostí o poskytnutí fundovaného geocachera, který by byl schopen poskytnout kvalifikovaný výklad o základních principech našeho koníčku. Kontaktů z médií samozřejmě poslední dobou přibývá a těm seriózním se snažíme vyhovět. Samozřejmě dostáváme i obecné dotazy na to, proč to děláme? Důvod je velmi prozaický. Zaprvé máme od samého začátku ve všech svých základních dokumentech, že naším posláním a jedním z našich cílů je kultivace geocachingu. Zadruhé máme jasné reakce z médií typu „pokud nám nedodáte kvalifikovaný zdroj, zavolám kamarádovi, který už také pár kešek našel, a ten k nám do studia referovat o geocachingu velmi rád přijde“. Je tedy jasné, které z těchto dvou řešení má ambici geocaching kultivovat a které pouze propagovat. Protože, řekněme si na rovinu, že žijeme v době kdy, kdo nemá zmínku o geocachingu ve svém médiu, jako by neexistoval. Proč je tomu tak, je samozřejmě nasnadě …1958392_478979495562016_499475578_n

Geocaching již dávno není záležitostí „undergroundovou“, avšak provozujeme aktivitu masovou a populární. „Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale je to asi tak  jediné, co s tím můžeme dělat“ slovy klasika. Musíme si přiznat, že geocaching provozuje, třeba jen namátkově a svátečně nebo jen s kolegy či rodinnými příslušníky a kamarády, více jak 1% populace, tj. více jak 100.000 fyzických osob. Může se snad ještě někdo dnes domnívat, že lze takové množství hráčů utajit? Není to možné! Naopak se o nás (díky našemu vlastnímu chování) začínají zajímat víc a víc majitelé lesů, ochránci přírody, ochránci památek i pyrotechnická služba ČR, jak všichni dobře víme. My jako asociace jsme s těmito institucemi více a více v kontaktu a snažíme se, aby nás vnímali pozitivně. Stále tomu tak je, u některých více, u některých méně, ale daří se nám to, prozatím. A daří se nám to též touto pozitivní komunikační strategií, kterou považujeme za jeden z příspěvků ke kultivaci geocachingu v (nejen) českých zemích.10003478_478979302228702_1049910034_n

Po odvysílání reportáže jsme zaznamenali reakce, že teď půjdou geocaching hromadně provozovat maminky s kočárky. Nejsme takového názoru, nepůjdou. Budou naši aktivitu jen vnímat jako zajímavou a vhodnou pro rodiny s dětmi, což je samozřejmě pravda. A proč by, notabene, maminka s kočárkem nemohla začít hledat kešky? Takových maminek je mezi námi již teď dost a nelíbí se nám, že se je někdo snaží „diskriminovat“. V pravidlech geocachingu není nikde napsáno, kdo geocaching smí a kdo nesmí dělat. Žádní „vyvolení“ mezi námi nejsou a ani je nechceme a nebudeme vytvářet. Dle našeho názoru není o nic horší hráč ten, který začal hrát před 2 lety, nežli ten, který již hraje 10 let … pravého geocachera z nás dělá něco úplně jiného, mimo jiné vzájemná tolerance. Jednou větou, „undergroundový“ geocaching je minulostí – ani Groundspeak proti tomu nic nedělá, ba naopak – a my se s tímto faktem musíme naučit konečně žít a respektovat sami sebe, naše i cizí schránky, ale i širokou veřejnost, abychom i my byli následně veřejností respektováni.

Česká asociace geocachingu, o.s. (ČAGeo)

Příspěvek byl publikován v rubrice Média, Reportáže, Rozhovory se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.