Prahou křížem krážem: Co ukrývají pražské „kešky“?

Článek: Prahou křížem krážem – Co ukrývají pražské „kešky“?
Zdroj
: Český rozhlas – Regina DAB Praha
Autorka: Jolana Nováková

Keške bývají ukryté na nejrůznějších místech - Foto:  lapcik vogerbitch, Fotobanka Pixabay

Krabička se zápisníkem, tužkou, dřevěné kolečko nebo snad hračky z kinder vajíček? Co ukrývají pražské kešky a jak barevná jsou místa jejich úkrytu?Tradiční, multi nebo mystery keše. Ukryté poklady hledají hráči po celém světě. Existují téměř 3 miliony aktivních keší a víc než 6 milionů hráčů se věnuje hře zvané geocaching. I v Praze je kešek nepočítaně.

Sbalíme chytrý telefon s aplikací pro hledání keší nebo turistickou GPS navigaci a vydáme se hledat pražské kešky. Pronikneme do tajů hry a osvojíme si slovníček hráčů. Najdeme (snad) kešku, která drží světový primát v počtu nálezů. Tu, která vede český žebříček v počtu bodů oblíbenosti, protože je zajímavá svým úkrytem. Kešku technicky rafinovanou a přitom spolehlivě funkční. Jednu keš budeme hledat v noci s baterkou a díky jiné ujedeme desítky kilometrů na kole. Hledejte s námi pražské kešky!

Geomapa Prahy nabízí nepřeberné množství keší. My jsme se s Jiřím Ledahudcem (pozn.: místopředseda ČAGeo – aka „kulhal“) vypravili hledat tyto:

Odkazy na jednotlivé reportáže a keše:

Jednoduchá tradiční keš na mostě mostů se zajímavým vlastivědným popisem drží světový primát v počtu nálezů, nalezlo ji téměř 29 tisíc hráčů! Druhá nejčastěji navštěvovaná je Lego v Berlíně s více než 25 tisíci nálezy, a třetí je opět v Praze.

Tradiční keš zajímavá svým úkrytem. Na velmi frekventovaném místě a přesto všem na očích. V současnosti vede český žebříček v počtu bodů oblíbenosti (kolem 1700). Nachází se v okolí Riegerových sadů.

Tradiční keš, příkladné technické zpracování úkrytu – netradiční, technicky rafinované, a přitom spolehlivě funkční. Sice na chviličku vystrčíme nos z metropole, ale posluchači putování Prahou křížem krážem si s námi jistě rádi udělají výlet do Horoměřic.

Krátká multikeš, zajímavý listing přibližuje projekt Stolperstein německého umělc Güntera Demniga. Jedná se o kostky s mosaznou cedulkou zasazené před domy lidí, kteří zmizeli během druhé světové války.

Mystery keš, jejíž řešení dává nahlédnout do zákulisí tvorby Wikipedie. Třeba inspirujeme nové přispěvatele. Vydáme se do Přední Kopaniny, všimněte si tamní románské rotundy. A kdo má ráda letadla, uvidí je hodně zblízka.

Noční Wherigo keš, kombinuje interaktivní geolokační hru v GPS nebo mobilu s vtipným scénářem, je zasazená do oblasti Divoké Šárky. A musí se hledat za tmy!

Multikeš dlouhá 130 km, určená pro cyklisty. Trasa vede kolem celého města, začátek putování je v Horních Počernicích a čeká na vás 11 zastavení.

Příspěvek byl publikován v rubrice ČAGeo, Média, Reportáže, Rozhovory se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.