Co všechno se dá zažít při geocachingu

Představte si, že máte doma historickou píšťalku pro hokejové rozhodčí. A přejete si, aby se tou píšťalkou odpískal ještě nějaký hokejový zápas.

Jenomže žádné rozhodčí neznáte. Zato hrajete geocaching. Můžete tedy z píšťalky udělat tzv. travel bug. To znamená, že ji označíte štítkem s kódem, na internet pod tím kódem napíšete svoje přání, co byste byli rádi, aby zažila, a schováte ji do nějaké kešky. 

Tohle uděláte v Kanadě. Tam ji někdo najde a uschová zase jinde. Mezitím na internet zaznamená, kde ji objevil. A tak to jde s dalšími a dalšími geocachery. A vy jen sledujete na mapě, jak vaše keška postupem času doputuje až do Evropy a během čtyř let i do Česka. Ale pořád si ještě nezapískala žádný zápas.

Pak ji najde jeden podnikavý český geokačer. A jednoho dne takhle hraje Kometa extraligový zápas a rozhodčímu z píšťalky visí štítek. A píšťalka může zase putovat zpátky za oceán k vlastníkovi.

Tenhle příběh si jedna píšťalka skutečně prožila. Ale to je spíš taková perlička geocachingu. Hlavním cílem této aktivity není posílání věcí z jednoho konce světa na druhý, ale radost z hledání a nalézání, luštění, pobyt v lese či na zajímavých místech ve městě.

„Kešky“ jsou většinou krabičky, v nichž je uložená tužka a papírek, na který se podepisují všichni, kdo kešku naleznou. Také se tam obvykle nachází několik drobných věcí, z nichž jednu můžete vyměnit za jinou, kterou jste přinesli.

Abyste takovou kešku našli, musíte znát souřadnice místa, kde je uložená. Ty se dozvíte buď přímo z internetové stránky geocachingu anebo po vyluštění nějaké šifry, splnění nějakého úkolu v terénu atd. Existuje velké množství typů kešek a některé z nich jsou až nebezpečné. Ke geocachingu proto patří i schopnost odhadnout svoje síly.

A nehráčům geocachingu zase sluší ohleduplnost. Když nějakou kešku omylem najdeme třeba ve ztrouchnivělém pařezu, nechme ji tam se vším všudy. Bylo by škoda, kdyby se někde ztratila třeba zrovna hokejová píšťalka, která si mohla zapískat hokejovou extraligu.

Pořad DOMINO v Archivu ČRo-2

Pořad: Domino  |  Stanice: ČRo 2 – Praha (Dvojka)
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10  |  Délka pořadu: 50 minut
Příspěvek byl publikován v rubrice Média se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.