Ze škatulky 13/2012

Ze škatulky ČAGeo, 11. listopadu 2012: 

Dne 10. listopadu proběhl CITO event „Sousedská výpomoc – Libochovičky„, který zaštítili členové „České asociace geocachingu“ a geokomunity GEOKLADNO.cz, do jehož regionu obec Libochovičky náleží. Více se o eventu dozvíte z reportáže psané přímo účastníky eventu Veronikou a Adamem, kterým tímto děkujeme:

„V sobotu 10. 11. 2012 se někteří členové ČAGeo zúčastnili CITO eventu Sousedská výpomoc – Libochovičky. Toto CITO bylo trošku jiného ražení, než na které jsme obyčejně zvyklí. Jednalo se o sázení stromků, stavby a pletí oplocenek, stavby bidélek pro dravce, pro obec Libochovičky, kde se místní obyvatelé v čele se starostou rozhodli vybudovat nové turistické trasy a „zkrášlit“ si obec.

Sraz byl v 9 hodin ráno. Starosta nás všechny pěkně přivítal a byl trošku zděšen kolik lidí se do této akce rozhodlo přidat, konstatoval, že obyvatel je ve vesnici 55 obyvatel, ale kačerů se zde sešlo mnohem víc. Následovalo rozdělení lidí na malé skupinky a přidělení práce. Každou skupinku měl na starosti jeden „místní“, který skupince přidělil nářadí, ukázal jim, kde co má dělat a popřípadě je odvedl na místo. Všichni jsme se tak se svými skupinkami rozprchli na svá místa. Někteří šli plít oplocenky, jiní šli stavět nové oplocenky, další sázeli stromky. Část se věnovala značení turistických tras či stavění informačních tabulí. Kolem poledne nás obyvatelé Libochoviček mile překvapili velkou svačinou, na které si každý pochutnal. Práce nám všem šla rychle od rukou, proto ti, kteří měli své hotové, migrovali pomoci jinam, kde toho bylo ještě dost na práci. Předpokládaný čas ukončení všech prací ve 3 hodiny jsme dodrželi přesně a už na nás nad obecním úřadem čekal skvělý guláš (a to říká ten, který normálně guláš nejí). Po gulášku nám místní babičky napekly jako zákusek buchty, tak jsme si všichni hladili spokojená plná bříška. Následovala kulturní vložka folkovo-jazzové kapely, která završila den strávený v Libochovičkách.

                Za nás, kteří jsme rádi pomohli, musíme konstatovat, že se nám tato vesnička moc líbila. A nebylo to jen tím, že jsme se skvěle najedli, ale je vidět, že zdejší obyvatelé chtějí mít vesnici a její okolí pěkně upravené a myslí na budoucí generace. Drtivá většina obyvatel se zapojila do práce, a kdo nemohl, alespoň napekl buchty či pomohl zapůjčením nářadí nebo jinak. Obyvatelé byli velice vděční za naši pomoc. My z toho všeho máme velkou radost a navíc až budeme mít vnoučata, určitě je vezmeme do Libochoviček a ukážeme jim, že tyto stromy jsme sázeli my. Byl to skvěle strávený den a event.“

Lžička a MadDogTeam