Příprava listingu pro betatest keše

Jelikož jsem začal v poslední době více dělat betatesty nových keší rozhodl jsem se napsat krátký návod jak připravit nepublikovaný listing pro betatestera.

Možnosti je několik – buď stránku uložite jako HTML soubor nebo ji uložíte ve formátu pdf, popřípadě jako obrázek. Při uložení stránky jako HTML soubor mohou nastat komplikace, např. neuloží se obrázky, text je jinak formátovaný atd… Při vytváření PDF můžete využít například program PDFCreator, který umožní tisk listingu do pdf souboru. To je vhodné například pro případné úpravy textu. Také můžete nepublikovaný listing uložit jako obrázek. V následujícím návodu si ukážeme jak na to v internetových prohlížečích Firefox a Chrome, které jsou kačery nejčastěji použivány.

Firefox

Pro uložení úplně celé stránky s listingem bude zapotřebí mít nainstalované rozšíření umožňující snímek celé stránky i když není celá zobrazena na monitoru. Můžeme použít například rozšíření Pearl Crescent Page Saver Basic. Pokud máte monitor s velkým rozlišením tak před vlastním použitím rozšíření je dobré okno prohlížeče zmenšit na šířku tak aby na výsledném snímku nebyli zbytečně velké okraje a tím se neúměrně zvětšila výsledná velikost obrázku.

chybně široké okraje

správně široké okraje

Nyní je možné již použít rozšíření Pearl Crescent Page Saver. Klikneme u ikonky fotoaparátu na možnost rozbalení dalších funkcí a zolíme Uložit obrázek celé stránky jako.

uložit obrázek celé stránky jako ...

A již stačí uložit obrázek někam na disk počítače. Doporučuji ponechat formát PNG a jen zkrátit název souboru na GC kód keše + název keše.

uložení obrázku listingu jako PNG

 

Chrome

Postup v prohlížeči Chrome je skoro stejný, jen se použije rozšíření pro Chrome, např. Screen Capture. Nejdříve klikneme na ikonu rozšíření zvolíme variantu Capture Page Region.

volba varianty Capture Page Region

Následně pomocí myši roztáhneme jednotlivé rohy vyznačené oblasti tak aby jsme vybrali celý listing. Pokud není vidět celý listing můžeme normálně odrolovat stránku a opět myší táhnout roh vyznčené oblasti.

označení oblasti pro vytvoření obrázku 1

označení oblasti pro vytvoření obrázku 2

Po vybrání celého listingu klikneme na OK a na další záložce zvolíme uložení přes tlačítko SAVE. Před uložením máme možnost dodatečných úprav.

uložení obrázku přes tlačítko SAVE

Ač se rozšíření Screen Capture snadno používá má jednu nevýhodu a to, že při delším listingu jej jakoby rozseká na jednotlivé obrazovky vložením černých pruhů a když dojde k vložení pruhu v místě textu tak se příslušný řádek textu hůře čte.

Tip na závěr

Na závěr jen taková malá rada – než uděláte snímek obrazovky tak dešifrujte nápovědu ať to má betatester jednoduší 🙂

Autor: Maxinoha (c)