WebArchiv.cz: Archivace stránek „CAGeo.cz“ Národní knihovnou

nkp_logoČeská asociace geocachingu o.s. s hrdostí oznamuje, že si naše webové stránky k pravidelné archivaci vybrala Národní knihovna v rámci svého veřejně prospěšného projektu „WebArchiv – archiv českého webu„, který funguje od roku 2000 a k dnešnímu dni má uzavřenu smlouvu s cca 4.000 českými subjekty provozujícími vlastní webový obsah.

a9f5c82dc7_74660208_o2

Jaké weby Národní knihovna archivuje:

  • vydané na území České republiky
  • webovým jazykem je čeština
  • autor je české národnosti
  • obsah se týká České republiky nebo českého národa

logoNárodní knihovna (NK) vybírá především materiály významné kulturní či vědecké hodnoty, jež vznikají jako původní digitální díla (tzn. nemají souběžnou tištěnou podobu). K základním úkolům patří ochrana a uchování dokumentů vydaných v Česku. K plnění tohoto úkolu NK zpracovává, ochraňuje, zpřístupňuje a trvale uchovává konzervační fond a registruje jej v České národní bibliografii. Vedle tradičích dokumentů jsou v současné době vydávány elektronické publikace přístupné online, tj. webové zdroje. Snaha archivovat a následně zpřístupňovat elektronické online zdroje je v současnosti celosvětovým trendem. V Česku se uchováním webových publikací zabývá právě projekt WebArchiv.

Web3Podpisem smlouvy budou naše webové stránky trvale uchovány pro budoucí generace a stanou se součástí národního kulturního dědictví. Sběr archivních kopií webu probíhá několikrát ročně (v našem případě 6x ročně s počátkem od dubna 2014) a stránky budou na WebArchivu uloženy v řadě časových verzí, které představí obraz naší společné (nejen) webové práce. Vybrané zdroje jsou zkatalogizovány stejným způsobem jako např. knižní publikace a jsou zařazeny do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny. Tento obsah je následně viditelný pro cca 30.000 zaregistrovabých uživatelů NK a také pro ostatní uživatele, kteří použijí katalog pouze k vyhledávání.

My všichni společně svojí denní činností vytváříme podněty pro obsahovou náplň našeho webu. Společně se tedy zapisujeme do české historie. Jistě nemáme ambice se srovnávat se slavnými českými literárními díly, avšak na druhé straně troufneme se domnívat, že obsah našeho webu může mít pro některé čitatele větší smysl nežli obsah některých dnešních elektronických médií s obrovskou návštěvností 😉 Pokud přineseme i do budoucna zajímavé informace pro Vás i příští generace, bude nám i nadále ctí.

Děkujeme za Vaši dosavadní přízeň! ČAGeo

banner1

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Oznámení se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.