6 tipů pro „filmaře“

 

3. dubna 2017 / ALEX

6 tipů pro „filmaře“

Mezinárodní filmový festival geocachingu se vrací, aby přinesl další zajímavé okamžiky geocachingu, jak je zachytila kamera.

Ať jste filmař nebo kačer nebo něco mezi tím, GIFF 2017 vám dává šanci předvést váš geocachingový film tisícovkám lidí na plátnech po celém světě. Termín pro zaslání příspěvků je 1. srpen 2017.

Ještě než se pustíte do filmování, podívejte se na několik tipů, které by měl dodržet každý přispěvatel GIFF.

  1. Seznamte se s pravidly pro příspěvky

Vážně, přečtěte si pravidla. V minulosti jsme museli odmítnout filmy, které:

  • jsou delší než 4 minuty, okamžitě je diskvalifikujeme.
  • ukazují detaily kešky, které nemají povolení uvádět (spoilovat) neb které nesplňují všechna základní pravidla pro ukrývání kešek. Pokud jste získali povolení ukázat aktivní keš, uveďte to ve formuláři příspěvku.
  • obsahují detaily, které nejsou „family friendly“. Slovy „family friendly“ rozumíme: žádné zobrazování nahoty, zjevné nebo skryté sexuální narážky, sprostá slova, palné nebo jiné zbraně, rasistický, obtěžující nebo jinak pohoršlivý obsah nebo scény nevhodné pro děti, násilné nebo hrůzostrašné. Několikrát v minulosti jsme museli diskvalifikovat filmy, které byly pro malé děti příliš drastické.
  • používají obsah, hudbu, fotografie apod., ke kterým nemáte práva. Tady je několik tipů na volně použitelnou hudbu:

  1. Vyprávějte příběh, který můžete vyprávět právě jen vy.

Není nic špatného na filmu o geocachingovém „příběhu lásky“ nebo na sestřihu geocachingových momentů, ale uvědomte si, že jsme takových témat viděli v minulosti dost. Po shlédnutí vítězných filmů z minulých ročníků zvažte, kde vy dokážete najít umění. Jak to dokážete po svém? A nezapomeňte, že film může být v uměleckém nebo dokumentárním stylu.

 

3. Make it global

Geocaching je mezinárodní hra, stejně jako diváci GIFF. Snažte se ukázat ty prvky geocachingové zkušenosti, které mohou sjednocovat lidi z různých konců světa. Snažte se najít rovnováhu mezi tím, co je v něm osobního, a v čem se mohou najít ostatní.

 

  1. Vyprávějte obrazem

Ukazujte, nepovídejte! Film je obrazové medium – budete mít diváky, kteří očekávají zvukový doprovod krátký a příjemný. Vítězný film z GIFF 2015 dokázal mnoho úplně bez dialogů.

 

  1. Méně je více.

To, že můžete dodat až 4 minuty videa neznamená, že musíte. Ptejte se sami sebe: „Jak nejjednodušeji mohu vyprávět tenhle příběh?“. A pak něco přidejte, když nedokážete odolat. To vám pomůže se koncentrovat na to nejdůležitější a udržet diváckou pozornost. Finalista GIFF 2015, „Travel bug story“ dokázal vyprávět milý a jednoduchý příběh v méně než 2 minutách.

  1. Soustřeďte se na kvalitu.

Pochopíme, když bude geocaching na žebříčku vašich koníčků před filmařením – nehledáme tady Hollywood. Ale ať milujete svou GoPro kameru jakkoliv, pouhé její nošení při geocachingu nedělá nejlepší film. Pokud můžete, používejte stativ a externí mikrofon. Pokud to nejde, nechte vaše herce mluvit blízko mikrofonu vaší kamery a použijte přírodní stativ jako větev stromu nebo rameno vašeho přítele. Finalista GIFF 2015 „The Future of Geocaching“ je velký příklad. Pro více teechnických tipů jděte na „Vimeo’s Video School„.

Pošli svůj film!

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Event, GIFF Weekend, Groundspeak, Oznámení se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.